3. Sultanbeyli Kısa Film Yarışması Filistin Seçkisiyle Başladı

Bu yıl üçüncüsü düzenlenen Sultanbeyli Uluslararası Kısa Film Yarışması, 23 Kasım’da Filistin Seçkisiyle başladı. Yarışma kapsamında Filistinli Yönetmen Mohammed Almughanni sinemaseverlerle buluştu.

Sultanbeyli Belediyesi tarafından bu sene üçüncüsü düzenlenen Sultanbeyli Kısa Film Yarışması, 23 Kasım’da yapılan programlarla başladı. Muhsin Yazıcıoğlu Kültür Merkezi’nde bulunan Fuat Sezgin Konferans Salonu’ndaki programda Filistin Seçkisi kapsamında “Son Of The Street”, “Falafala”, “Shujayya” filmleri seyirciyle buluştu. Ardından Filistinli Yönetmen Mohammed Almughanni, Döndü Toker’in moderatörlüğünde söyleşi gerçekleştirdi. Mohammed Almughanni söyleşide, “Gazze’de doğdum büyüdüm.  Savaş başlamadan 10 gün öncesine kadar Gazze’deydim. Şu anda da Gazze’ye gidebilmek için tekrar sınırların açılmasını bekliyorum. Karmaşık duygular içindeyim. Birçok acılı yüz gördüm. Memleketimin bu durumu için çok üzgünüm. Yönetmen olmaktaki amacım Gazze’de tanık olduğum, yaşadığım olaylar hakkında bir şeyler söylemek. Bundan dolayı yönetmen oldum. Amacım oradaki hikâyeleri anlatmak. Program için teşekkür ediyorum.” dedi.

Sultanbeyli Belediye Başkanı Hüseyin Keskin de film festivaliyle ilgili, “Sultanbeyli Kısa Film Yarışmamıza üçüncü yılında da yine birçok başvuru oldu. Dün yaptığımız ilk programla yarışmamızı başladık. Anlamlı bir başlangıç gerçekleştirdik. Gazze’de terör devleti İsrail katliam yapıyor. Bizler de bu katliama sessiz kalmadık ve kalamayız. Filistinli yönetmenimiz Mohammed Almughanni’yi seyircilerle buluşturduk ve Filistin Seçkileriyle yarışmamızı başlattık. Değerli eserleriyle yarışmamıza katılan herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

Özel Seçki: Mustafa Akkad

24 Kasım Cuma günü AKM Yeşilçam Sineması’nda düzenlenecek etkinliklerin ilki saat 14.00’te başlayacak. Uluslararası Yarışma Filmlerinde yer alan Beyaz Dağın Çocukları, Scrapyard, Lights, Trinou, Hamza filmleri seyirciyle buluşacak.

Saat 16.00’da Yönetmen Mustafa Akkad anısına Özel Seçki kapsamında “Yavru Karınca”, “Simbiyoz”, “Hayatımın En Güzel Günü”, “Herkesin Yapabileceği Bir Şey”, “Defineciler” filmlerinin gösterimleri yapılacak. Saat 19.00’da Sinema Eleştirmeni Tuba Özden Deniz’in moderatörlüğünde Film Yapımcısı Cemil Yavuz ve Gazeteci Turan Kışlakçı’nın katılımıyla “Halep’ten Hollywood’a Mustafa Akkad” konulu panel gerçekleşti.

25 Kasım Cumartesi günü AKM Yeşilçam Sineması’nda Ulusal Yarışma Filmleri’nin gösterimi saat 12.00’de yapılacak. Filmler kapsamında “Black Bird”, “Güneş Ay ve Kadın”, “Ben Tek Siz Hepiniz, “Babamın Öldüğü Gün”, “Bir Avuç Toprak, “Rutubet, “Birlikte, Yalnız”, “Gece Babamızı Ararken”, “Farklı Bir Yas”, “Gözlerin” filmleri gösterilecek. 15.30’da Yönetmen ve Yarışma Jüri Başkanı Murat Saraçoğlu söyleşi gerçekleştirecek.

Ödül Töreni 26 Kasım’da!

3. Sultanbeyli Uluslararası Kısa Film Yarışması’nın kazananları 26 Kasım Pazar günü Atlas Sineması’nda düzenlenecek ödül töreninde duyurulacak.

Bir cevap yazın