Âşık Veysel Parkı Hizmete Açıldı

Halk Edebiyatı’nın güçlü ismi Âşık Veysel Şatıroğlu’nun anısına yapılan park, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu’nun katıldığı törenle hizmete girdi.
p11

Halk Edebiyatı’nın güçlü ismi Âşık Veysel Şatıroğlu’nun anısına yapılan park, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu’nun katıldığı törenle hizmete girdi.

Söylediği türkülerle evrenselleşen ve herkesin sevgisini kazanan Âşık Veysel Şatıroğlu’nun adı Sultanbeyli’de yaşayacak. Ozanın “Uzun ince bir yoldayım, gidiyorum gündüz gece” dizelerinden hareketle 500 metre uzunluğunda ince bir yol şeklinde oluşturulan yeni park; ozanın dizelerini yansıtıyor. 8 dönüm alana kurulan parkın içinde dinlenme alanları, yürüyüş yolları, çocuk oyun grupları bulunuyor. Ayrıca parkın duvarlarına da Âşık Veysel’in dizeleri yerleştirildi.

Belediye Başkanı Hüseyin Keskin açılışta yaptığı konuşmada parkın hayırlı olmasını diledi. Parkın adının verildiği Halk Ozanı Âşık Veysel’e Allah’tan rahmet dileyen Başkan Keskin, “Parkımızın açılışına katılarak bizleri onurlandıran Gençlik ve Spor Bakanımız Mehmet Kasapoğlu’na teşekkürlerimi arz ediyor, ilçemize hoş geldiniz diyorum. Bugün Yavuz Selim Mahallemiz ile Fatih Mahallemizin kesişimine Âşık Veysel parkımızı kazandırıyoruz. Parkımız 8000 metrekarelik büyük bir alan üzerine kurulan, yeşil bir koridordan oluşuyor.” dedi.

“Uzun İnce Bir Yoldayım Gidiyorum Gündüz Gece”

Âşık Veysel’in dizelerinin parkın yapısını en iyi şekilde ifade ettiğini söyleyen Başkan Keskin, “Ne diyor Halk Ozanımız Âşık Veysel? “Uzun ince bir yoldayım gidiyorum gündüz gece. Âşık Veysel’in ifade ettiği iki kapılı bir hanı parkımızın içinde görüyoruz. Giriş ve çıkış olmak üzere iki kapısı bulunan parkımızda çocuklarımızın daha mutlu olacağına, daha yaşanılabilir bir Sultanbeyli’nin hayat bulacağına canı yürekten inandığımı özellikle belirtmek istiyorum. Sanayileşme ve modern teknolojinin hızlı gelişimiyle birlikte insanoğlu doğaya müdahale etme imkanını ne yazık ki kendinde hak gördü. Sınırsız tüketim hırsıyla birlikte yeşil alanların azalmasıyla parkların ve yeşilin önemi bir kez daha görüldü. Bu anlamda Sultanbeyli’ye son on yılda 50’nin üzerinde park kazandırdığımız gibi önümüzdeki beş sene boyunca da buna özellikle özen göstereceğiz. Geçtiğimiz haftalarda Sultanbeyli95 projemiz kapsamında 0-3 yaş parkını ilçemize kazandırırken bugün de ilçemize içerisinde zengin peyzaj bitkilerinin yanı sıra meyve ağaçları, estetik oturma birimleri, pergoleler ve kamelyalar barındıran, 0-3 yaş oyun alanı ile her yaş grubuna hitap eden oyun grupları bulunan, hemşehrilerimizin spor ihtiyacını karşılaması için fitness aletlerinin olduğu, İstanbul’umuza yakışır bir parkı sizlere emanet etmenin mutluluğunu yaşıyoruz.” şeklinde konuştu.

“Sultanbeyli’mize Hayırlı Uğurlu Olsun”

Açılış programına katılan Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu da yaptığı konuşmada parkın ilçeye kazandırılmasında emeği geçenlere teşekkür ederek, “Sözün ve sazın üstadı Aşık Veysel’in ismini taşıyan bu parkın, Sultanbeyli’mize hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum.” ifadelerini kullandı. Bakan Kasapoğlu, parkın bazı bölümlerinde Aşık Veysel’in sözlerinin yer aldığını anlatarak, “Lütfen bunları gençlerimize ve çocuklarımıza iyi öğretelim. Onların sadece bu parkı, Aşık Veysel Parkı olarak bilmeleri yeterli değil. Aşık Veysel’i bilmeleri, onun hayatını ve öğretilerini bilmeleri çok önemli. Çünkü çağları aşan bilgeliğe sahip bir isim. Ümit ediyorum çocuklarımıza ve gençlerimize ilham olsun.” diye konuştu. Kapıları işaretlemek suretiyle bir takım kumpas ve provakasyonları ortaya koymaya çalışanların adalet karşısında büyük pişmanlık yaşayacağını belirten Kasapoğlu, “Ülkemizin birliğine ve bütünlüğüne kastedenler en güzel cevabı alacaklardır. Ozanımızın söylediği gibi ‘Veysel sapma sağa sola, sen Allah’tan birlik dile, ikilikten gelir bela, dava insanlık davası.’ Evet davamız insanlık davası. Davamız insana hizmet etme ve yaşatma davası. O yüzden Alevi’siyle, Sünni’siyle, Kürt’üyle, Türk’üyle, Laz’ıyla, Çerkez’iyle bir bütünüz, biz biriz ve beraberiz. Biz hep birlikte Türkiye’yeyiz. Biz biliyoruz ki aziz milletimiz kendisine karşı kurulan her türlü tezgahı bozacak güce sahiptir.” değerlendirmesinde bulundu.

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Anadolu coğrafyasının birlik ve beraberlik ruhunun en güzel yaşandığı coğrafya olduğunu dile getirerek, şunları kaydetti: “Bizler çoğulculuğu, birlikte yaşamayı, birliği, beraberliği, demokrasiyi, kendini demokrasinin beşiği olarak iddia edenlerden çok daha önce yaşamış bir milletimiz. Binlerce yıl beraber yaşamışız. Komşuyuz, akrabayız, aynı toprakta doğmanın ve aynı topraktan doymanın bilinci ve inancına sahibiz. Bizi bölmeye çalışanların hiçbir şekilde başarılı olmayacağına inanıyoruz. Onların gücünün hiçbir şekilde yetmeyeceğini de biliyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızın ifade ettiği gibi bir olarak, diri olarak, iri olarak geleceğe omuz omuza yürüyeceğiz.”

“Sultanbeyli’de tüm eksiklikleri kısa sürede gidereceğiz”

Bakan Kasapoğlu, açılışını yaptıkları Aşık Veysel Parkı’nın geniş bir alan üzerine kurulu olduğunu belirterek, “Parkta 3 bin 500 metrekare yeşil alan, 164 metrekarelik fitness alanı var. Basketbol sahası var. Oyun alanları bulunuyor. Yürüyüş yolları ve pek çok imkan var.” diye konuştu. Sultanbeyli Belediye Başkanı Hüseyin Keskin ile ilçenin sorunları konusunda bir toplantı gerçekleştirdiğini aktaran Kasapoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “İnşallah bu parkın içinde bir kitap kafe tesis edeceğiz. Sultanbeyli’nin gönlümüzdeki yeri ayrı. Bakanlık olarak Sultanbeyli’nin geleceği için çok önemli düşüncelerimiz var. Sultanbeyli’ye yeni yüzme havuzlarının müjdesini vermek istiyorum. Sultanbeyli’den şampiyon yüzücüler çıkaracağımıza inandığımı da belirtmek istiyorum. Mahallelerimizde çok amaçlı olarak kullanacağımız spor salonlarımız olacak. Bir kısmını okullarımızın bahçesine yapacağız. Şimdilik 4 tanesini planladık. Onun müjdesini vermek istiyorum. İnşallah 15 mahallemize 15 yeni basketbol alanı da yapacağız.” Spor tesislerinde kadınlara öncelik vermek istediklerini dile getiren Kasapoğlu, “Kadınlarımız toplumumuzun öncüsü, ailede rol model. Onların kolay erişebileceği, rahat kullanabileceği spor alanlarının müjdesini vermek istiyorum. İnşallah Sultanbeyli’de tüm eksiklikleri kısa sürede gidereceğiz. Sultanbeyli’mizi sporda öncü, gençliğiyle model bir ilçe haline getirmek için hep birlikte çalışacağız.” ifadelerini kullandı.

 AK Parti MKYK Üyesi ve İstanbul Milletvekili Eyüp Özsoy da bir konuşma yaptı. Konuşmasında parkın hayırlı olmasını dileyen Özsoy, Sultanbeyli Belediyesi’nde görev yaptığı dönemde parkı planladıklarını ifade ederek, açılışına katılmanın mutluluk verici olduğunu ifade etti. Parka emek veren herkese teşekkür eden Özsoy, parkın hayırlı olmasını diledi.

İlçe Kaymakamı Metin Kubilay da yaptığı konuşmada Sultanbeyli’de gerçekleşen projelerin heyecan verici olduğunu kaydederek çalışmaların hızla devam ettiğini vurguladı. Konuşmaların ardından parkın açılışı gerçekleşti.

Bir cevap yazın