İstanbulensis Vatan Şiirleriyle Başladı

Sultanbeyli Belediyesi’nin bu yıl 7.sini düzenlediği Uluslararası İstanbulensis Şiir Festivali vatan şiirleriyle başladı. Belediye Başkanı Hüseyin Keskin festivalin açılış programında yaptığı konuşmada, “Barış Pınarı Harekatı’na katılan kahraman askerlerimizin yanındayız, onlara Sultanbeyli’den şiirlerle selam gönderiyoruz.” dedi.

Edebiyat dünyasının yakından takip ettiği Uluslararası İstanbulensis Şiir Festivali, şiir severlerin yoğun ilgisiyle başladı. Prof. Dr. Necmettin Erbakan Kültür Merkezi’nde vatan şiirleri yankılandı. Okunan şiirlere salonu dolduranlar coşkuyla eşlik etti. Bu sene “Balkan Esintisi” temasıyla düzenlenen festivale, Türkiye ile birlikte 11 ülkenin şairleri katılıyor.

Festivalin açılış konuşmasını yapan Belediye Başkanı Hüseyin Keskin, Sultanbeyli’den katılımcı ülkeleri selamladı. Barış Pınarı Harekatı’na katılan şanlı ordumuza selam gönderen Başkan Keskin, “Bu sene 7.sini gerçekleştiriyoruz. Artık Uluslararası İstanbulensis Şiir Festivali’miz gelenek haline geldi. Bu sene katılımcı şairlerimiz gönül bağlarımızın kuvvetli şekilde devam ettiği Balkan coğrafyasından. İstedik ki Balkanlardan gelen kardeşlik rüzgârı, ruhumuza dokunsun; aramızdaki bağlarımızı kuvvetlendirsin ve kardeşliğimizi daim kılsın. Bundan dolayı festivalimizin bu seneki temasını “Balkan Esintisi” olarak belirledik.” dedi.

Balkanların kültürümüzden büyük izler taşıdığına vurgu yapan Başkan Keskin, “Balkanlar; Türk mimarisi, Türk kültürü, Türk gelenekleri ile donatılmıştır. Türk kültürünü besleyen Balkan coğrafyası, edebiyatımızın en önemli kaynaklarından biri olma özelliğini asırlardır taşımaktadır. Diğer taraftan bu coğrafya ile kurduğumuz kardeşlik bağı ilelebet yaşayacaktır. Balkanlarda yaşayan, Balkanların sorunlarını çok iyi bilen ve bu sorunlara çözüm arayan, şiirleriyle bir kardeşlik köprüsü kuran şairlerimizi; bu festival aracılığıyla ilçemizde ağırlamaktan büyük bir onur duyuyoruz. Bugünden itibaren 25 Ekim’e kadar ilçemizin çeşitli okullarında seslendirilecek her bir şiirin mısrası bizim dostluğumuzun en büyük manifestosu olacaktır. Çünkü bizim medeniyetimizde şairler her zaman yol gösterici olmuşlardır. Şiir kadar bizi derinden etkileyen hiçbir sanat dalı olmadığı gibi biz politikacılara da yol gösteren işte o mısralara koca bir dünyayı ve büyük bir vicdanı sığdıran şairlerimizdir.” şeklinde konuştu.

İlçe Kaymakamı Metin Kubilay da yaptığı konuşmada festivalin kültürel anlamda çok büyük bir çalışma olduğuna dikkat çekti. Sultanbeyli’de eğitim, kültür-sanat gibi alanlarda büyük çalışmalar olduğuna dikkat çeken Kaymakam Kubilay, Barış Pınarı Harekatına katılan askerlere selam gönderdi.

Yapılan konuşmaların ardından şairler tanıtıldı, sonrasında ise şiir okumaları yapıldı.

Açılış Konseri Şükriye Tutkun’dan

Şiir festivalinin açılışında söylediği Balkan türküleriyle herkesin beğenisini kazanan Şükriye Tutkun sahne aldı. Repertuvarında birçok Rumeli türküsü barındıran Tutkun, birbirinden değerli eserlerini seslendirdi. Dinleyiciden tam not alan Tutkun’un türküleri, Balkan rüzgârını Sultanbeyli’de estirdi.

Festival Öğrencilerle Buluşuyor

Uluslararası İstanbulensis Şiir Festivali, 2. ve 3. gün etkinlikleriyle okullarda devam edecek. İlçede eğitime devam eden liselerde şairler öğrencilerle buluşacak ve şiir okumaları gerçekleştirecek. Belediye Başkanı Hüseyin Keskin özellikle şairlerin öğrencilerle buluşmasına büyük önem veriyor.

Bir cevap yazın