Mehmet Âkif ve Çanakkale Şehitleri Etkinliklerle Anıldı

mehmet-akif-programi2

İstiklâl Marşı’mızın kabulünün 99. yıl dönümü münasebetiyle düzenlenen “Mehmet Âkif ve Çanakkale” anma programı, Muhsin Yazıcıoğlu Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Kültür Bakanlığı Sultanbeyli Halk Kütüphanesi iş birliğiyle “Mehmet Âkif ve Çanakkale” anma programı düzenlendi. Muhsin Yazıcıoğlu Kültür Merkezi’nde gerçekleşen programın konuğu yazar Doç. Dr. Raşit Gündoğdu oldu.
Programda konuşma yapan Belediye Başkanı Hüseyin Keskin, “Hocamızı sizlerle buluşturduk. Milletimizin bağımsızlık mücadelesini tüm açıklığıyla yansıtan Mehmet Âkif’e Allah’tan rahmet diliyor; bu mücadelenin mimarları olan başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum.” dedi. Tarihimizin gelecek nesillere aktarılmasının önemli olduğunu ifade eden Başkan Keskin, “Tüm imkânsızlıklara rağmen M. Âkif Ersoy, İstiklal Marşı’mızla yeniden millet oluşumuzun en önemli yapı taşlarından birini ortaya koymuştur. Çanakkale’yi geçilmez yapan o iman dolu yürekler bugün de aynı canlılık ve kararlılıkla kendini göstermiştir. Bugün de, askerlerimiz vatanımızı tüm tehditlere karşı korumak için İdlib’de bulunmaktadır. Geçmişten günümüze görmekteyiz ki milletimiz, istikbali söz konusu olduğunda kendi canını çekinmeden ortaya koymaktadır. Bizlere de bu hususta mukaddes tarihimizi gelecek nesillere aktarma vazifesi düşmektedir.”
Programa katılan İlçe Kaymakamı Metin Kubilay, “Bu anlamlı programı gerçekleştiren Belediye Başkanı Hüseyin Keskin’e ve Sultanbeyli Belediyesi’ne teşekkür ediyorum. Bu vesileyle milli şairimiz Mehmet Âkif Ersoy’u ve tüm aziz şehitlerimizi rahmetle anıyorum.” dedi.
Etkinliğin konuğu olan yazar Doç. Dr. Raşit Gündoğdu; Mehmet Âkif’ten, Çanakkale’ye ruh veren önemli tarihi kişi ve olaylardan tarihsel bir seyir içerisinde bahsetti. Tarihimizdeki olaylardan hareketle günümüze dair değerlendirmelerde bulunan Gündoğdu, “Bugün Çanakkale Şehitliği’ne gittiğimizde İdlib’den, Libya’dan gelip şehit olanları görüyoruz. Bugün İdlib’de, Libya’da bulunmamızın sebebi gayet açıktır. Allah’tan tüm şehitlerimize rahmet diliyorum.” dedi.
Program Belediye Başkanı Hüseyin Keskin ve İlçe Kaymakamı Metin Kubilay’ın; Doç. Dr. Raşit Gündoğdu’ya hediye takdim etmesiyle sona erdi.

Bir cevap yazın