Sultanbeyli Kitap Dolu Günler Yaşadı

Sultanbeyli Belediyesi tarafından düzenlenen 5. Sultanbeyli Kitap Fuarı yoğun ilgi gördü. 9 gün boyunca genç-yaşlı herkes fuara akın etti.

Bu sene 5.si gerçekleşen kitap fuarı sona erdi. “Kitapların başımızın üstünde yeri var!” sloganıyla düzenlenen fuar, 9 gün sürdü. 100’den fazla yazarın, 85 yayınevinin katıldığı fuarda söyleşiler ve imza günleri de düzenlendi. 9 günde fuarı yaklaşık 75 bin kişi ziyaret etti. Fuarın bu sene onur yazarı Nurullah Genç, onur konuğu ise Prof. Dr. Ümit Meriç oldu. Mete Yarar, Said Ercan, İhsan Süreyya Sırma Turan Kışlakçı, Vehbi Vakkasoğlu gibi isimler fuara katılarak söyleşi gerçekleştirdi. 

Fuarın kapanışında konuşan Belediye Başkanı Hüseyin Keskin kültür-sanat ve bilim alanında zirveye çıkamayan ülkelerin başarılarının kalıcı olamayacağını ifade etti. Sultanbeyli’de gerçekleştirilen tüm proje ve faaliyetlerin kalıcı olması için çaba harcadıklarını kaydeden Başkan Keskin, “Kendi tarihini başkalarından öğrenen bir toplumun mazisi ile arasında güçlü bir köprü kurması mümkün değildir. Artık geleneksel hale gelen ve bu yıl beşincisini düzenlediğimiz kitap fuarımızın yanı sıra bu ay içinde gerçekleştireceğimiz uluslararası şiir festivalimiz bize medeniyetimizin mozaiklerini de öğrenme fırsatı sunarak, geçmişimizle bir bağ kurmamıza vesile olacak.” şeklinde konuştu.

Kitap fuarlarını, okuma etkinliklerini, kütüphaneleri gençler için yaptıklarını vurgulayan Başkan Keskin, “Gençlerimizin hayallerine ulaşamayan kültür ve eserler ne yazık ki kütüphanelerin tozlu raflarında kalmaya mahkumdur. Özellikle gençlerimize ifade etmek istediğim bir husus var. Kitap okumak merakla başlar. Merak, kültürün, bilimin ve sanatın anahtarıdır. Merak ne kadar büyükse bilgi dağarcığımızda o kadar zengin olur. Gelişimin temel adımı kitap okumaktır ama bu başlı başına yeterli değildir. Okuduğumuz kitabı sorgulamak, soru sormak bizi hedeflerimize ulaştıran, kendi yeteneklerimizi keşfetmemizi sağlayan en önemli pusulalardan biridir. Kitap sadece ilminizi geliştirmekle de kalmaz aynı zamanda vicdani, ahlaki özelliklerimizi de tekrardan tanımanıza yardımcı olur. Kendinizi geliştirin, okuyun. Hayallerinizle aranıza kimsenin girmesine müsaade etmeden, ne yapıyorsanız yapın, severek yapın.” dedi.

Bir cevap yazın