2. Sultanbeyli Uluslararası Kısa Film Yarışması Başladı

Bu yıl 2’nci kez seyircisiyle buluşan Sultanbeyli Uluslararası Kısa Film Yarışması, 15 Aralık’ta başladı. 18 Aralık’a kadar devam edecek programda gösterimlerin yanı sıra film ekipleriyle soru-cevap etkinlikleri, sinema üzerine söyleşiler gerçekleştirilecek.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nün katkılarıyla, Sultanbeyli Belediyesi tarafından düzenlenen 2. Sultanbeyli Uluslararası Kısa Film Yarışması 15 Aralık’ta başladı. Kısa film türüne destek vermek ve sinema profesyonelleriyle seyirciyi buluşturmak amacıyla yola çıkan ve bu yıl 47 ülkeden toplam 619 filmin başvuru yaptığı yarışma dün yapılan gösterimlerle başladı. Muhsin Yazıcıoğlu Kültür Merkezi’nde bulunan Fuat Sezgin Konferans Salonu’ndaki programda Ulusal Yarışma Seçkisi sinemaseverlerle buluştu. Saat 16.00’da başlayan gösterimlerde Volkan Güney Eker’in “Larva”, Zahid Çetinkaya’nın “Fraktal: Para Adam”, Ömer Dişbudak’ın “654 Gram”, Ersan Bayraktar’ın “7 Kör Adam”, Ahmet Serdar Karaca’nın “Happy Anyway” ve Hatice Kübra Ergen’in “Merjem” filmleri beyazperdeye yansıdı.

Saat 17.30’da usta yönetmenin vefatının 10’uncu yılı nedeniyle belirlenen Metin Erksan Ulusal Kısa Film Seçkisi’nde yer alan Kumru Karataş’ın “Körfez”, Emir Külal Haznevi’nin “Yüksek İrtifa ya da Şeylerin Tuhaflığı” ve Ebubekir Sefa Akbulut’un “İkilem” filmlerinin gösterimi yapıldı. Saat 18.30’da ise moderatörlüğünü sinema yazarı Suat Köçer’in üstlendiği söyleşide oyuncu ve ressam Haydar Şişman ile sinemamızın dünü ve bugünü üzerine sohbet gerçekleştirildi.

Film Ekipleriyle Söyleşiler Gerçekleştirilecek

16 Aralık Cuma günü AKM Yeşilçam Sineması’nda düzenlenecek etkinliklerin ilki saat 16.00’da başlayacak olan Uluslararası Yarışma Seçkisi olacak. Seçkide yer alan Nasrin Mohammadpour’un “Left Handed”, Arturo Dueñas Herrero’nun “Dajla: Cinema and Oblivioon”, Andrej Krasavin’in “Artist”, Karolina Belka’nın “Hide and Seek” ve Péter Bogyó’nun “The Pattern” filmleri seyirciyle buluşacak.

Saat 17.30’da ise Metin Erksan Ulusal Kısa Film Seçkisi’ndeki Said Sakıp Demir’in “Begonvil”, Ebubekir Sefa Akbulut’un “İkilem”, Kumru Karataş’ın “Körfez” ve Emir Külal Haznevi’nin “Yüksek İrtifa ya da Şeylerin Tuhaflığı” filmlerinin gösteriminin ardından ekiplerle söyleşiler yapılacak.

Derviş Zaim, Sinema Tecrübelerini Anlatacak

AKM Yeşilçam Sineması’nda 17 Aralık Cumartesi günü Ulusal Yarışma Seçkisi’nde bulunan filmlerin gösterimi saat 14.00’da başlayacak. Seçkideki Nuri Cihan Özdoğan’ın “Aynı Gecenin Laciverti”, Volkan Güney Eker’in “Larva”, Özgürcan Uzunyaşa’nın “Cehennem Boş Tüm Şeytanlar Burada”, Zahid Çetinkaya’nın “Fraktal: Para Adam”, Ömer Dişbudak’ın “654 Gram”, Ersan Bayraktar’ın “7 Kör Adam”, Ali Cabbar’ın “Bahçeler Put Kesildi”, Ahmet Serdar Karaca’nın “Happy Anyway”, Aziz Alaca’nın “Göl Kenarı” ve Hatice Kübra Ergen’in “Merjem” filmlerinin ardından ekipler seyircilerin sorularını yanıtlayacak.

Saat 19.00’da ise moderatörlüğünü sinema yazarı Suat Köçer’in yapacağı bir söyleşi düzenlenecek. Söyleşide yapımcı ve yönetmen Derviş Zaim sinemaya dair deneyimlerini paylaşacak.

Ödül Töreni 18 Aralık’ta!

2. Sultanbeyli Uluslararası Kısa Film Yarışması’nın kazananları 18 Aralık Pazar günü Atlas 1948 Sineması’nda düzenlenecek ödül töreninde duyurulacak. Ödül töreninin ardından müzisyen Sedat Anar tarafından Yeşilçam’ın unutulmaz müziklerinin icra edileceği bir konser ile katılımcılara müzik ziyafeti yaşatılacak.

Bir cevap yazın