Sarıkamış Şehitleri Unutulmadı

Sarıkamış Harekâtı’nın 105. yılı dolayısıyla anma programı düzenlendi.

Sarıkamış Şehitleri Muhsin Yazıcıoğlu Kültür Merkezi’nde düzenlenen programla anıldı. Anma programına katılan Belediye Başkanı Hüseyin Keskin, her metrekaresi şehit kanlarıyla sulanan bu toprakların çok büyük acılar çektiğini ifade ederek, “Bu acılardan belki de en büyüğü Sarıkamış’tır. Ben başta Sarıkamış olmak üzere, tüm şehitlerimize rahmet diliyor, rabbimden gazilerimize şifalar niyaz ediyorum. Milletimizin geçmişine baktığımızda, bağımsızlık ülküsünü her daim yaşatan asil bir ruh görmekteyiz. Milletimiz, yüzyıllar boyunca bu ruh ile adım atmış, bu ruh ile kahramanca çarpışmış ve yine bu ruh ile vatan söz konusu olduğunda canını feda etmiştir. Tarihimizde şunu açıkça görüyoruz. Söz konusu vatansa; milletimiz için sonu zafer ya da mağlubiyet, fark etmez. Vatan uğruna verilen mücadele her şeyden önce gelir. Geçmişte İstiklal Harbi’yle bağımsızlığı için birlik olup, mücadele eden necip milletimizin; bağımsızlığına, vatanına olan düşkünlüğünü yakın geçmişte yaşadığımız, 15 Temmuz ile bir kez daha gördük. O ruhun hala diri olduğunu tüm dünyaya tekrar gösterdik. Bugün ise milletimiz yine dış güçlere karşı birlik olup, ülkemize oynanmak istenen tüm oyunları bozuyor.” dedi.

“Necip Milletimiz Her Zaman Beklenendir”

Ecdadımızın gittiği her coğrafyaya medeniyeti, hoşgörüyü ve adaleti götürdüğünü kaydeden Başkan Keskin, “Çekilmek zorunda kaldığımız coğrafyalarda kan ve gözyaşının hâkim olduğu açıkça ortadadır. Bu yüzdendir ki bugün hala mazlum coğrafyalarda “Türk” daima beklenen olmuştur. Necip milletimiz tarihte olduğu gibi bugün hala beklenen ve her zaman yardım elini uzatandır. Dün düşmanla savaşacak silahı olmayan necip milletimiz, bugün kendi silahlarını üretiyor, yaptığı diplomatik ataklarla coğrafyalarda oyunlar bozuyor, gerekirse oyun kuruyor. Biraz önce de ifade ettiğim gibi biz bekleneniz, biz umuduz, biz geçmişin izinde geleceği aydınlatacak olanlarız. Tarihimizden ders alarak inşallah bir daha aynı hataları yapmayacak, çok çalışarak al bayrağımızı daima göklerde dalgalandırmaya devam edeceğiz. En büyük sermayemiz, en büyük gücümüz de siz genç kardeşlerimizsiniz.” şeklinde konuştu.

İlçe Milli Eğitim Müdürü Yaşar Çağlar da yaptığı konuşmada tüm şehitlere Allah’tan rahmet dileyerek, “Bizim üzerimize düşen sorumluluk onlara dua etmek bu ülkeyi korumak, kollamak ve ileriye götürmektir.” dedi.  

İlçe Kaymakamı Metin Kubilay da yaptığı konuşmada Sarıkamış Harekatı başta olmak üzere tüm şehitlere rahmet diledi. Sultanbeyli Belediyesi’nin yaptığı çalışmalara değinen Kaymakam Kubilay, projeler için Başkan Keskin’e teşekkür etti.

“Sarıkamış Bir Semboldür”

Programa konuşmacı olarak katılan İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Dr. Coşkun Yılmaz Sarıkamış Harekatı’yla ilgili bilgiler verdi. Bu vatan coğrafyasının sadece bir toprak parçası olmadığını vurgulayan Yılmaz “Bu vatan coğrafyası dünyanın dört bir yanında mazlumun umut ocağı. Bugün de böyle yarın da böyle olacak. İşini yapması gerektiği yerde işini yapmayanların ağıtıdır Sarıkamış. Sarıkamış bir semboldür. Tekrar etmemesi için hepimizin ibret alması gereken bir hadisedir.” şeklinde konuştu.

Bir cevap yazın